Norma EN 71 to europejski standard bezpieczeństwa, który jest kluczowy dla branży zabawkarskiej. Została stworzona, aby zapewnić, że zabawki dostępne na rynku są bezpieczne dla dzieci. Składa się z wielu części, z których każda koncentruje się na różnych aspektach bezpieczeństwa.

EN 71-1 obejmuje właściwości mechaniczne i fizyczne zabawek, takich jak wytrzymałość, ostre krawędzie i małe części, które mogą stanowić zagrożenie zadławienia.

EN 71-2 dotyczy palności zabawek. Upewnia się, że materiały użyte do produkcji zabawek są trudnopalne, co zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń w przypadku pożaru.

EN 71-3 zajmuje się migracją niebezpiecznych pierwiastków chemicznych, takich jak ołów czy kadm. Normy te kontrolują zawartość toksycznych substancji, które mogą być szkodliwe, jeśli zostaną połknięte lub wchłonięte przez skórę.

EN 71-4 do 71-13 rozszerzają te regulacje na różne typy zabawek, takie jak zestawy do eksperymentów chemicznych, gry na świeżym powietrzu czy zabawki elektroniczne.

Norma EN 71 jest obligatoryjna dla producentów, importerów i dystrybutorów zabawek w Unii Europejskiej. Każda zabawka musi przejść rygorystyczne testy, zanim trafi na rynek. Oznaczenie CE na produkcie oznacza, że spełnia on wymogi EN 71, co daje rodzicom pewność, że zabawka jest bezpieczna dla ich dzieci.

Stosowanie normy EN 71 przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków związanych z użytkowaniem zabawek, zapewniając jednocześnie wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. Dzięki tym regulacjom, dzieci mogą bezpiecznie cieszyć się zabawą, a rodzice mogą być spokojni o ich zdrowie i dobrostan.