Terminem i-Size określa się europejską normę bezpieczeństwa fotelików samochodowych. Została ona wprowadzona w życie w 2013 roku. Poprzedzała ją norma ECE R44, zgodnie z którą dziecko nie musiało być obowiązkowo przewożone tyłem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik samochodowy w sklepie dziecięcym warto zwrócić uwagę, jakie spełnia normy bezpieczeństwa, a co za tym idzie, w jaki sposób przeprowadzane są testy. W przypadku normy i-Size zostały użyte manekiny "Q", które posiadają o wiele większą liczbę czujników, niż ma to miejsce w przypadku manekinów wykorzystywanych do testów ECE R44. Dodatkowo testy i-Size uwzględniają również sprawdzenie fotelików pod kątem kolizji bocznych.

Najważniejsze założenia dotyczące i-Size :

  • norma ta określana jest na podstawie wzrostu dziecka, natomiast ECE R44 na podstawie wagi dziecka
  • zgodnie z regulacjami normy i-Size, dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy minimum do 15 miesiąca życia. Niektóre modele fotelików są przystosowane do jazdy tyłem nawet do 105 cm, czyli do około 4 roku życia. Taki sposób przewożenia naszych pociech w samochodzie sprawia, że bezpieczeństwo podczas podróży jest pięciokrotnie większe, niż w normie ECE R44.
  • dodatkowe wzmocnienie ochrony głowy oraz szyi dziecka
  • wszystkie foteliki samochodowe i-Size w kategorii dla niemowląt i małych dzieci są mocowane za pomocą systemu ISOFIX. W przypadku starszaka nie ma konieczności mocowania fotelika przy użyciu systemu ISOFIX
  • foteliki z ISOFIX są łatwe w montażu a także zmniejszają ryzyko popełnienia błędu podczas instalacji w samochodzie

#joie #avionaut #cybex #maxi-cosi #babysafe