Karmienie piersią to wyjątkowy moment, który natura dała matce i jej dziecku.

Karmienie zaspokaja jedną z podstawowych potrzeb maluszka czyli głód oraz buduje wyjątkową więź między mamą a dzieckiem, daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa, a mamie chwilę wytchnienia i odpoczynku.

Do największych zalet karmienia piersią należą:
  • zwiększanie odporności dziecka,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii i chorób układu oddechowego,
  • optymalne przybieranie wagi malucha oraz  zmniejszenie ryzyka otyłości w przyszłości.
Kobiecy pokarm spełnia 100% zapotrzebowania dziecka na wszystkie składniki odżywcze do szóstego miesiąca życia maluszka. Daj swojemu dziecku to, czego potrzebuje w odpowiedni dla siebie sposób. Na początku trzeba ustalić jedną rzecz - Twoje dziecko będzie rosło i dobrze się rozwijało, kiedy będzie karmione zarówno piersią, jak i butelką. Przy karmieniu dziecka ważniejsze jest, abyście oboje czuli się komfortowo i byli zrelaksowani. Więc zaufaj swojemu instynktowi i nie pozwól, żeby ktokolwiek wywierał na Ciebie presję.

Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem – w tym Instytut Matki i Dziecka czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią nowonarodzonych dzieci przez jak najdłuższy okres czasu. Optymalnie przez minimum 6 miesięcy. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań dla mamy i malec jest chętny do ssania piersi, to oczywiście ten czas można wydłużyć nawet do 1 roku.


Niestety są sytuacje gdzie karmienie piersią jest problematyczne lub całkowicie niemożliwe i jest konieczność karmienia butelką. Oto kilka najważniejszych porad jakie mogą się przydać podczas karmienia dziecka butelką.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, by butelka do karmienia i smoczek były zawsze dopasowane do wieku malucha – chodzi głównie o kształt smoczka i otwór na pokarm.

Butelką można podawać dziecku odciągnięte mleko matki poprzez laktator lub mleko modyfikowane, które oprócz tego, że nie zawiera przeciwciał, w zupełności zaspokaja potrzeby dziecka. Na rynku występuje wiele modeli  butelek zmniejszających również przykre dolegliwości związane z karmieniem i trawieniem. Praktycznie i użyteczne będą także sterylizatory i podgrzewacze do butelek.

Ważne jest również aby butelka dla maluszka była antykolkowa. Wraz z jedzeniem do brzuszka maleństwa mogą trafić pęcherzyki powietrza, które powodują bolesne kolki i wzdęcia. Z tym problemem doskonale radzą sobie butelki antykolkowe do karmienia dzieci. Rynek pełen jest takich butelek. Rodzice mogą przebierać między najróżniejszymi kształtami, kolorami i wymiarami butelek. Niektóre rozszerzane są również o dodatkowe funkcje i systemy odpowietrzające oraz wyrównujące ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz butelki. Cały system polega na wyrównaniu ciśnień wewnątrz butelki i na zewnątrz. Poza tym zapobiegają przedostawaniu się powietrza do mleka. Eksperci mówią, że połykane przez dziecko wraz z mlekiem pęcherzyki powietrza powodują kolki, bóle brzucha i problemy trawienne. Dzięki butelkom antykolkowym można tym dolegliwościom zapobiec.

W każdym razie karmienie butelką  umożliwia karmienie dziecka przez tatę, dziadków lub innych opiekunów. Niech te korzyści karmienia butelką nie zniechęcą Cię do karmienia piersią, jeżeli masz taki wybór.

Konieczna jest również dbałość o czystość akcesoriów do karmienia.