Dlaczego warto czytać dziecku przed snem? 

Nie bez powodu zachęca się rodziców, by czytali swoim dzieciom książki na dobranoc. To dobry sposób na budowanie zdrowych nawyków już od najmłodszych lat, rozwijanie wyobraźni, ale także sposób na wspólne spędzanie czasu.

Po dniu pełnym wrażeń dziecko potrzebuje wyciszenia, aby spokojnie zasnąć. Spośród kilku sposobów na uspokojenie malucha, czytanie z rodzicem przed snem przynosi najwięcej korzyści. Lektura na dobranoc nie tylko przygotuje malucha do snu, ale też wpłynie pozytywnie na Waszą relację. Do tego poprawia u dziecka zdolność do logicznego myślenia i obniża poziom stresu. Wpływa na efektywność w uczeniu się i sprzyja lepszemu opanowaniu języka.

Czytanie książek rozbudza wyobraźnię w każdym wieku, a im szybciej młody czytelnik się o tym dowie, tym lepiej. Rozbudzona wyobraźnia krótko przed samym snem wpływa też na jakość snu. Obrazy, które przedstawisz maluszkowi poprzez głośne czytanie, podświadomość może przenieść na obrazy widziane w śnie.

Czas spędzony na czytanie dzieciom to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy podarować naszym pociechom. Dzięki temu maluchy zaspokajają swoje potrzeby emocjonalne, budują więź z rodzicami, uczą się poprawnego języka, ćwiczą pamięć i rozwijają wyobraźnię. Starajcie się robić to każdego dnia, przynajmniej po 20 minut.