Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla każdego dziecka, co zostało potwierdzone przez szereg niezależnych badań. Z karmienia mlekiem naturalnym wynika wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dla maluszka.

Niestety nie zawsze karmienie piersią jest łatwe. Na szczęście jest sposób, aby pomimo to karmić dziecko mlekiem matki. Bardzo przydatnym urządzeniem dla każdej mamy może okazać się laktator. Może on być potrzebny w celu pobudzenia i rozkręcenia laktacji, podczas nawału pokarmu, gdy możemy ściągnąć jego nadmiar i zmniejszyć napięcie w piersiach. Dlatego o jego zakupie warto pomyśleć już w trakcie przygotowywania wyprawki dla noworodka, a nawet zabrać go ze sobą do szpitala.

Dla mamy która planuje karmienie piersią laktator może wydawać się zbędny. Jednak zawsze dobrze jest mieć pod ręką lekki, kompaktowy odciągacz pokarmu. Każda mama karmiąca znalazła się kiedyś w sytuacji, w której dla własnego komfortu musiała odciągnąć pokarm.

Na rynku znajdziemy laktatory ręczne oraz laktatory elektryczne.

Laktator ręczny, zwany inaczej laktatorem manualnym, to prosty w obsłudze odciągacz pokarmu. Jego zasada działania opiera się na tworzeniu próżni, powodującej wypływanie mleka z piersi wprost do butelki. Laktatory ręczne nie wymagają przyjmowania specjalnej pozycji i mogą być obsługiwane jedną ręką, co zwiększa komfort ich użytkowania. Są to niewielkie, ciche i mobilne urządzenia, których szybkość i siłę ssania można regulować ręcznie.

Laktator elektryczny jest to urządzenie, które bardzo intuicyjnie ułatwia odciąganie pokarmu. Jego zasada działania jest taka sama jak laktatora ręcznego, przy czym taki odciągacz ma często zaprogramowanych kilka stopni regulacji siły ssania. Nie wymaga żadnego wysiłku ze strony mamy, a przy użyciu specjalnego gorsetu można również ściągać pokarm w ogóle bez użycia rąk. Laktator elektryczny to równocześnie laktator dwufazowy, który odwzorowuje dwie fazy naturalnego ssania przez dziecko. Początkowe, szybkie ruchy ssania pomagają stymulować produkcję mleka. Wolne i głębokie ssanie wspomaga z kolei jego wypływ. Taki odciągacz pokarmu może być zasilany z sieci lub bateryjnie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na laktator ręczny, czy elektryczny, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny w trakcie jego użytkowania.