Mata edukacyjna to kreatywny sposób na zajęcie naszego dziecka jak również idealny sposób na połączenie zabawy i rozwoju.

Mata edukacyjna, nawet niewielka, jest dla niemowlaka niczym ogromny plac zabaw. Może trenować na niej pełzanie oraz raczkowanie i przy okazji poznawać nowe faktury, kolory i dźwięki. Maty edukacyjne są bowiem w większości wyposażone w lusterka, szeleszczące tkaniny i różnego rodzaju zabawki, w tym takie wydające dźwięki. Interaktywne, świecące lub wydające dźwięk elementy powinny zaciekawić każdego malucha.

Mata interaktywna może mieć różne funkcje, które zależą głównie od wieku maluszka. Najmłodsze dzieci w wieku 3 miesięcy zazwyczaj obserwują wiszące nad głową zabawki. Z czasem jednak dziecko zacznie sięgać po nie rączkami i dokładnie oglądać każdy element maty , a następnie będzie coraz bardziej angażowało się w poznawanie działań poszczególnych elementów i ich ciekawej budowy. Przede wszystkim maty edukacyjne będą dla maluszka jedną z najlepszych form rozwoju, zwłaszcza w pierwszym roku życia.

Każda mata edukacyjna wspiera rozwój dziecka na różnych płaszczyznach. Jedną z takich płaszczyzn jest kręgosłup malucha. Dziecko podczas leżakowania na brzuchu stara się eksplorować coraz to inne fragmenty maty, które kuszą go obrazkami, tasiemkami czy gryzakami. Dzięki temu trzyma główkę wysoko, wzmacniając mięśnie kręgosłupa, a ten prawidłowo się rozwija. Natomiast w późniejszym etapie rozwoju, mata dla niemowlaka, zachęca malca do ruszenia z miejsca.

A gdy maluch wyrośnie z niemowlęcych zabawek, warto rozważyć zakup maty edukacyjnej dla starszych dzieci w formie interaktywnego stolika zabaw bądz maty eletronicznej.