Kiedy i jak odpieluchować dziecko, czyli… pożegnanie z pampersami!

Odpieluchowanie dziecka polega na odzwyczajeniu malucha od noszenia pieluszki i nauczeniu go, jak się korzysta z nocnika. Większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania w wieku pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia, jednak to nie jest zasada. Każde dziecko rozwija się bowiem inaczej i we własnym tempie.

Odpieluchowanie dziecka wymaga od rodziców cierpliwości – nie da się tego zrobić szybko. Aby udało się odzwyczaić malca od pieluch, konieczne jest:

  • chwalenie dziecka za każde osiągnięcie,
  • nie zawstydzanie malucha,
  • zachowanie spokoju w sytuacji, gdy dziecku przydarzyła się awaria.

Zachęcenie malucha do jak najczęstszego korzystania z toalety przybliży jego rodziców do sukcesu w postaci całkowitego odpieluchowania.

Odpieluchowanie dziecka nie jest zadaniem prostym, jednak zarówno rodzic, jak i maluch mogą czerpać z całego procesu dużo radości i satysfakcji. Potraktujmy to wyzwanie jako zabawę i kolejną okazję do edukacyjnego spędzania czasu z pociechą - niech „tematy toaletowe” kojarzą się dziecku w dobry sposób - a nie ze wstydem, karami czy złymi emocjami. Wówczas sukces przyjdzie szybciej, niż może się nam wydawać.

Na początku polecamy rodzicom kupić nocnik i zaznajamiać z nim malucha. Dobrym pomysłem jest również wspólne wybieranie nocnika w sklepie. Należy jednak pamiętać o tym, by dziecko przy siadaniu na nocniku dotykało stopami podłoża, ponieważ wypróżnianie się z nogami wiszącymi w powietrzu - zarówno u dzieci, może spowodować zaburzenia pracy zwieraczy oraz mięśni dna miednicy. Przy oswajaniu się z nocnikiem zachęcamy malucha do siadania na nim, dotykania, bawienia się w jego pobliżu, przenoszenia go z miejsca na miejsce.

Zapraszamy do nas do sklepu po zakup nocnika oraz życzymy powodzenia i sukcesu.