Każde dziecko rozwija się inaczej, jedne szybciej, inne nieco wolniej. Zasadniczo dzieci zaczynają chodzić między ósmym a dwunastym miesiącem życia. Dlatego moment, w którym zdecydujemy się na zakup pchacza będzie poprzedzony obserwacjami zachowania dziecka.

Jeżeli zauważymy, że nasza pociecha bardzo chce samodzielnie przemieszczać się już nie raczkując, lecz na dwóch nogach i podpiera się wszystkiego, co akurat ma pod ręką, będzie to właściwy moment na zakup pchacza.

Pchacz to mobilna zabawka, która pomaga dziecku utrzymać równowagę. Zaczynając uczyć się chodzić, maluch podpiera się o wszystko, co znajdzie w zasięgu ręki i co pomoże mu tę równowagę utrzymać. Jednak fizjoterapeuci proponują, żeby z pchacza korzystały dzieci, które już samodzielnie potrafią utrzymać równowagę - bez pomocy mebli, czy podtrzymującej je osoby. W innym przypadku dziecko będzie nieprawidłowo obciążać kręgosłup i w przyszłości może mieć wady postawy.

Druga sprawa to zapewnienie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać dziecka samego. Niektóre z zabawek mają długie sznurki, w które można się zaplątać, czy kijki, na które można się "nadziać". A zbyt szybkie przesuwanie się pchacza może doprowadzić do poważnych urazów.

Najczęściej, oprócz funkcji pchania i prowadzenia, mają jeszcze one dodatkowe funkcje. Pchacz może być wyposażony w sorter, tablicę manipulacyjną czy grające elementy.

#chicco #smilyplay