Każde dziecko przychodzi na świat z silnie wykształconym odruchem ssania. Zatem smoczek wydaje się perfekcyjnym przedmiotem do rozwoju dziecka. Potrafi uspokoić dziecko oraz rozładować flustrację.

Ssanie to dla malucha odruch naturalny. To nie tylko sposób odżywiania dziecka, ale także możliwość zaspokajania najważniejszych potrzeb – bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Niektórym niemowlakom wystarcza tylko ssanie piersi mamy podczas karmienia, inne potrzebują smoczka.

W jakim rozmiarze dostępne są smoczki uspokajające?

Na chwilę obecną standardowo spotykamy na rynku smoczki dla noworodków, czyli od urodzenia do 3 miesiąca życia z symbolem 0-3, później dla niemowląt od 3 do 6 miesiąca życia (3-6) i wreszcie trzecia grupa dla maluchów od 6 do 18 miesiąca życia (6-18).

Rozmiar smoczka powinien być dopasowany do wieku malucha. Za mały smoczek nie zrobi dziecku krzywdy, ale za duży może u niego spowodować odruch wymiotny lub przeszkadzać w oddychaniu. Poza tym będzie się źle układał w buzi, wymuszając nieodpowiednią technikę ssania.

Jeżeli rodzice korzystają z pomocy smoczka powinni pamiętać o tym, by:

  • zmieniać smoczek przynajmniej raz na 3 miesiące, (kauczukowy co 1 miesiąc)
  • używać smoczka dostosowanego do wieku dziecka,
  • dbać, by smoczek był zawsze czysty,
  • nie oblizywać smoczka ani nie zanurzać w słodkich napojach.

Przy prawidłowym rozwoju dziecka, odruch ssania powinien ulec osłabieniu już około 6-7 miesiąca życia, a zaniknąć między 1. a 2. rokiem życia. Najczęściej za wiek, gdy smoczek należy odstawić uważa się okres między 12, a 18 miesiącem życia.